,

Divi Rank Math, błąd obrazów w mapie XML, jak naprawić?

Zrzut ekranu ustawień modułu "blurb" które powodują problemy w mapie XML Divi Rank Math
Czego się dowiesz z tego wpisu? Kliknij i zobacz.

Kolejny problem w ekosystemie WordPress. Dokładnie z motywem Divi i wtyczką Rank Math, który naprawiłem i chcę się podzielić rozwiązaniem. Dlaczego? Z dwóch powodów:

  1. Bo to problem, który może mieć znaczący wpływ na pozycje Twojej strony w wyszukiwarce.
  2. Bo spędziłem 3 dni i wiele godzin nerwowych poszukiwań, próbując znaleźć przyczynę błędów w mapie witryny XML.

Błędy dotyczące mapy witryny w Google Search Console

Jakiś czas temu miałem trochę wolnego czasu i postanowiłem zająć się moją firmową stroną www, wszedłem na stronę Google Search Console i zauważyłem wiele błędów dotyczących indeksowania podstron. Zdziwiłem się, bo nigdy wcześniej nie miałem problemów z indeksowaniem mojej strony. Przystąpiłem do poszukiwań przyczyn problemów.

Po kilku godzinach poszukiwań przypomniałem sobie, że jakiś czas temu zmieniłem wtyczkę SEO z Yoast na Rank Math. Więc miałem podejrzenie, że problemy zaczęły się w momencie zmiany wtyczki. Sprawdziłem źródło mapy stron XML w przeglądarce i moim oczom ukazało się to, co poniżej.

Błędne adresy URL obrazów w mapie witryny, motyw Divi, wtyczka Rank Math spowodowane modułem „Blurb”

Sprawdziłem źródło strony, na której wystąpił ten problem, ale nie widziałem nic, co mogłoby generować takie dziwne linki. Wyłączyłem Rank Math i wygenerowałem mapę z pomocą Yoast, błędów w mapie nie było. Mogłem zmienić wtyczkę na Yoast i po problemie, ale sporo czasu spędziłem na konfiguracji RM i nie chciałem robić optymalizacji od nowa. Import opcji z Rank Math do Yoast nie był zadowalający, więc zacząłem szukać przyczyny.

Pobrałem bazę MySQL, otworzyłem ją w Notepad++ i znalazłem źródło moich problemów.

Moduł notka (Blurb) Divi problemy Rank Math

No poniższym zrzucie ekranu widać shortcode, który odpowiada za wyświetlanie modułu notka w Divi. Rank Math odczytuje część tego kodu jako odnośnik do obrazka, tym sposobem w mapie witryny pojawiają się błędy.

</image:image><image:loc>http://on|100%|100%|100%|100%</image:loc>

Włączyłem edytor graficzny, w ustawieniach modułu „design” w opcjach zaokrąglenia narożników Obrazek/Ikona, znalazłem ustawienia, na podstawie których został wygenerowany shortcode.

Zrzut ekranu ustawień modułu "blurb" które powodują problemy w mapie XML Divi Rank Math
Zrzut ekranu ustawień modułu „blurb” które powodują problemy w mapie XML Divi Rank Math

Jak naprawić błędne odnośniki obrazków w mapie witryny Rank Math, Divi

Jak wspomniałem wyżej, możemy zrezygnować z Rank Math na rzecz Yoast lub zrezygnować z zaokrągleń ikony w module blurb. Ja zrezygnowałem z zaokrągleń tła ikony. Wymusiłem w Rank Math regenerację mapy witryny i błędy zniknęły.

Na szczęście dla osób, które mają inny błąd dotyczący mapy XML Rank Math z motywem od Elegantthemes, znalazłem jeszcze jeden błąd dotyczący obrazków.

<image:loc>http://@ET-DC@eyJkeW5hbWljIjp0cnVlLCJjb250ZW50IjoicG9zdF9mZWF0dXJlZF9pbWFnZSIsInNldHRpbmdzIjp7fX0=@</image:loc>
	

W tym przypadku zlokalizowanie problemu było prostsze, bo na początku odnośnika widzimy @ET-DC@ co świadczy o tym, że ma to związek z Divi dynamic content, po @ET-DC@ widać zakodowany w formacie Base64 ciąg JSON. Poniżej zdekodowany ciąg znaków:

{
  "dynamic": true,
  "content": "post_featured_image",
  "settings": {}
}

Nie wiem, dlaczego Rank Math tak odczytał ten odnośnik. Po wielu godzinach spędzonych na poszukiwaniu przyczyny błędów w mojej mapie nie miałem już na to czasu.

Dlaczego Rank Math nie waliduje odnośników podczas generowania mapy XML?

Podczas poszukiwania przyczyny błędów w mapie XML, zastanawiałem się, czy ten problem powinien zostać naprawiony przez Elegantthemes, czy przez twórców wtyczki SEO.

Shortcode wykorzystywane w Divi są archaiczne i odbiegają od dzisiejszych standardów. Mapa strony wygenerowana przez Yoast nie zawierała błędnych odnośników do obrazów. Więc uważam, że za problem odpowiada wtyczka Rank Math.

Moim zdaniem Rank Math podczas generowania mapy strony, powinien walidować znaki w URL. Przecież znaki takie jak „@” czy „|” nie mogą być częścią adresu URL.

Podsumowanie

Spędziłem wiele cennego czasu, nad rozwiązaniem problemów z mapą XML mojej witryny stworzonej w Divi z wtyczką SEO Rank Math.

Więc jeżeli w Twojej mapie witryny XML odnośniki do obrazów zawierają podobne ciągi znaków, mam nadziej, że mój artykuł pomoże rozwiązać Twój problem.

Problemy za indeksowaniem strony WordPress?

Skontaktuj się ze mną, rozwiązywanie problemów moich klientów to moja praca i pasja.

Od 11 lat opiekuje się i dbam o poprawne działanie stron moich klientów. 😍

— Arkadiusz Sałek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *